Imagini revoltătoare vin astăzi de la Constanța. Zeci de elevi au fost fotografiați în timp ce învățau în Parcul din Tomis 2, pe bănci și pe borduri. Imaginile au fost urcate pe o rețea de socializare de părintele unuia dintre elevi, alături de un mesaj dur.
“Încep cu marea rugăminte de a da SHARE, sa virilizam bătaia de joc la care sunt supuși elevii din Constanta, dar si profesorii alături de părinții acestora in anul 2025, era digitalizării”
Copiii din imagini sunt elevi în clasa a treia ai Școlii 24 din Constanța. Dar, nu sunt singurii care se învață sub cerul liber. Elevii claselor pregătitoare tot de la Școala 24 fac cursuri la Clubul Pensionarilor din Parcul de la Gară, potrivit unui alt părinte. În această situație s-a ajuns din cauză că școala 24 este în renovare, iar autoritățile nu au găsit deocamdată soluții pentru a reloca pe toți copiii la alte unități de învățământ din oraș. Și așa au ajuns să scrie pe băncile din parc sau întinși pe bordurile care despart aleile din parc, așa cum se vede în imagini.
“Solicit in numele copilului meu care invata in parc in 2025, sa cautam solutii, pentru ca am ajuns de rasul intregii lumi nu numai a tarii”,
mai scrie părintele în postare.
Imaginile au atras sute de reacții în mediul online. În comentarii, părinții spun că și alți elevi sunt în aceeași situație și dau exemplul școlilor 30, 7 și 23, unde copiii au început școala cu o pauză sau cu activități specifice Săptămânii Altfel sau Săptămânii Verzi, din cauză că unitățile de învățământ sunt în șantier.
Am comentat acest subiect cu jurnalistul Feri Predescu, corespondent Europa FM.