Autorităţile din Sibiu au declanşat, marţi după-amiază, Planul Roşu de Intervenţie, după ce tavanul de la piscina interioară a unui hotel din municipiul Sibiu s-a prăbuşit, conform primelor informaţii.
Până în prezent, opt persoane, între care trei copii, au fost scoase din piscină de salvatori, dar căutările continuă. Acolo a fost chemat şi un echipaj de scafandri.
”În aceste momente 8 persoane (5 adulţi şi 3 minori) au fost extrase din piscina de către salvatori şi sunt evaluate de echipajele medicale sosite la faţa locului”, a anunţat ISU Sibiu.
Acolo va fi chemat şi un echipaj de scafandri.
În paralel, se continuă misiunea de căutare a persoanelor surprinse sub dărâmături în piscină.
Conform presei locale, este vorba despre Hotelul Hilton aflat ieșirea din municipiul Sibiu.
UPDATE. ”Au fost înregistrate 7 victime (3 adulţi şi 4 minori), dintre care 6 persoane (2 adulţi şi 4 minori) au fost transportate la spital, toate conştiente”, a precizat ISU Sibiu.