luni, 26 ianuarie, 2026
Home ActualitateZicu, după ce Farul Constanța a câștigat la Ploiești: „Jucătorii au avut inimă și noroc”

Zicu, după ce Farul Constanța a câștigat la Ploiești: „Jucătorii au avut inimă și noroc”

de Redacția Dotto

Farul Constanța s-a impus duminică pe terenul Petrolului Ploiești, scor 1-0, într-un meci cu două reprize diametral opuse. Constănțenii au dominat autoritar prima repriză, dar ploieștenii au încercat o revenire în partea a doua, fără succes.

Antrenorul Farului, Ianis Zicu, s-a declarat mulțumit de rezultat, chiar dacă echipa sa a avut momente dificile în repriza secundă:

„Jucătorii au avut inimă și noroc în meciul de astăzi. În prima repriză am dominat în totalitate, dar a doua repriză am suferit enorm pentru că am tratat multe momente neprofesionist. Am avut șansa să facem 2-0, dar jocul ne-a pus în situația de a putea pierde cele trei puncte. Din fericire, am reușit să câștigăm”, a declarat Zicu pentru Prima Sport.

Antrenorul a vorbit și despre următorul meci, contra liderului Universitatea Craiova:

„Etapa viitoare întâlnim cel mai puternic adversar, dar jucăm acasă. Trebuie să aducem oamenii la stadion, pentru că i-am dezamăgit în ultimele meciuri. Trebuie să câștigăm fiecare partidă. Mentalitatea clubului trebuie să fie de a face cât mai multe puncte, apoi vom vedea șansele la play-off.”

Căpitanul echipei, Ionuț Larie, a subliniat importanța celor trei puncte obținute:

„Putem să ne considerăm norocoși că am plecat acasă cu cele trei puncte. În repriza a doua am lăsat adversarul să ne domine și ne-au pus mari probleme. Sper să facem cât mai multe puncte pentru a avea un final de sezon liniștit.”

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult