miercuri, 4 martie, 2026
Home ActualitateRăzboiul din Orientul Mijlociu, ziua a cincea. Aproape 2.000 de ținte lovite de SUA în Iran – tensiuni majore în Strâmtoarea Ormuz și atacuri în Liban

Războiul din Orientul Mijlociu, ziua a cincea. Aproape 2.000 de ținte lovite de SUA în Iran – tensiuni majore în Strâmtoarea Ormuz și atacuri în Liban

de Redacția Dotto

Conflictul din Orientul Mijlociu a intrat în a cincea zi, în contextul intensificării operațiunilor militare ale Statelor Unite și Israelului împotriva Iranului. Potrivit datelor comunicate de oficiali americani, aproape 2.000 de ținte au fost lovite de la debutul intervenției.

SUA: „Am lovit deja aproape 2.000 de ținte”

Un oficial al armatei americane a declarat marți că Statele Unite au atacat aproape 2.000 de obiective de la începutul războiului cu Iranul.

Amiralul Brad Cooper, șeful United States Central Command (CENTCOM), a afirmat că loviturile din „primele 24 de ore” ale operațiunii din acest an au fost „aproape de două ori mai importante” decât cele lansate la începutul invaziei Irakului din 2003.

„Suntem în prezent la mai puţin de 100 de ore de la începerea acestei operaţiuni şi am lovit deja aproape 2.000 de ţinte cu peste 2.000 de muniţii”, a declarat acesta într-un videoclip postat pe platforma X, potrivit Agence France-Presse, citată de Agerpres.

Gardienii Revoluției: „controlul total” asupra Strâmtorii Ormuz

Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) a anunțat miercuri că deține „controlul total” asupra Strâmtoarea Ormuz, punct esențial pentru comerțul mondial cu petrol.

„În prezent, strâmtoarea Ormuz se află sub controlul total al marinei Republicii Islamice”, a declarat Mohammad Akbarzadeh, oficial al forțelor navale ale Gardienilor, citat de agenția Fars.

Strâmtoarea, situată între Oman și Iran, reprezintă o rută vitală pentru transportul petrolului. Potrivit datelor Kpler, aproximativ 13 milioane de barili pe zi au tranzitat zona în 2025, reprezentând 31% din fluxurile maritime globale de țiței.

Președintele american Donald Trump a declarat că marina SUA ar putea escorta petrolierele „dacă este necesar” prin această zonă strategică.

Arabia Saudită anunță interceptări de rachete și drone

Ministerul Apărării din Arabia Saudită a anunțat miercuri interceptarea a două rachete de croazieră în districtul Al-Kharj, la aproximativ 85 de kilometri sud-est de Riad. Totodată, nouă drone au fost distruse imediat după pătrunderea în spațiul aerian al regatului.

În zonă se află și baza aeriană Prince Sultan, despre care se știe că a găzduit în trecut avioane militare americane. Autoritățile saudite nu au precizat cine s-ar afla în spatele atacurilor.

Atac israelian în Liban: cel puțin patru morți

Cel puțin patru persoane au fost ucise și alte șase rănite într-un atac israelian asupra unui bloc de locuințe din orașul Baalbek, în estul Libanului, potrivit agenției NNA, citată de Reuters.

Hezbollah a anunțat că a lansat o salvă de rachete asupra forțelor israeliene, ca represalii pentru atacurile care au vizat zeci de orașe din Liban. Armata israeliană a transmis că a desfășurat forțe suplimentare în sudul Libanului pentru poziții defensive.

Stația CIA din Riad, afectată de un atac cu drone

O sursă citată de AFP a declarat că stația Central Intelligence Agency (CIA) din Riad a fost afectată luni în urma unui atac cu drone suspectat a fi fost lansat de Iran asupra Ambasadei SUA din Arabia Saudită. Nu au fost raportate victime, însă clădirea ar fi suferit pagube semnificative.

The Washington Post a relatat primul despre incident, iar CNN a transmis anterior că două drone suspectate a fi iraniene au lovit ambasada, provocând „incendii limitate şi pagube materiale minore”.

Iran: desemnarea lui Mojtaba Khamenei și înmormântarea lui Ali Khamenei

În a patra zi a conflictului, Iran International a relatat, citând surse familiarizate cu decizia, că Mojtaba Khamenei ar fi fost desemnat nou lider suprem al Iranului.

Totodată, agenția Fars, citată de Times of Israel, a anunțat că fostul lider suprem, Ali Khamenei, ucis sâmbătă în atacurile americano-israeliene, va fi înmormântat în orașul sfânt Mashhad. Khamenei avea 86 de ani și a condus Iranul timp de 36 de ani.

Referitor la evoluțiile din Iran, Donald Trump a declarat în Biroul Oval: „Cred că cel mai rău scenariu ar fi ca noi să facem asta, iar apoi cineva la fel de rău ca precedentul să preia puterea… Asta s-ar putea întâmpla”. El a adăugat: „Ne-ar plăcea să vedem acolo pe cineva care să readucă țara pe drumul cel bun pentru popor”.

Israelul anunță lovirea unui complex subteran „secret”

Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au transmis că au distrus aproximativ 300 de lansatoare de rachete în Iran și au lovit multiple ținte în Liban.

„În ultimele 24 de ore, sute de avioane de vânătoare și aeronave au lovit simultan sute de ținte în Iran și Liban”, a precizat armata israeliană, adăugând că 4.000 de muniții au fost lansate în Iran de la începutul operațiunii.

De asemenea, IDF a anunțat că a lovit un complex subteran „secret” din nord-estul Teheranului, denumit „Minzadehei”, despre care susține că era utilizat de oameni de știință iranieni pentru dezvoltarea „capacităţilor necesare” producerii de arme nucleare.

Situația din regiune rămâne extrem de volatilă, iar riscul extinderii conflictului la nivel regional crește de la o zi la alta.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult