vineri, 16 mai, 2025
Home Actualitate Acțiunea SEATBELT: 18 infracțiuni și mii de amenzi pentru nerespectarea regulilor de siguranță rutieră în județul Constanța

Acțiunea SEATBELT: 18 infracțiuni și mii de amenzi pentru nerespectarea regulilor de siguranță rutieră în județul Constanța

de Redacția Dotto

În perioada 10 – 16 martie a.c., polițiștii Serviciului de Siguranță Rutieră și ai formațiunilor rutiere au desfășurat acțiunea SEATBELT, în cadrul Operațiunii Organizației Europene a Polițiilor Rutiere – ROADPOL.

Acțiunea SEATBELT s-a derulat simultan pe teritoriul tuturor statelor membre ale Uniunii Europene și a avut drept scop conștientizarea șoferilor și a ocupanților vehiculelor cu privire la importanța folosirii centurii de siguranță și/sau a altor dispozitive de retenție omologate.

În cadrul acțiunii desfășurate în județul Constanța au fost aplicate 3.017 sancțiuni contravenționale, 1.099 dintre acestea fiind aplicate pentru nefolosirea mijloacelor de retenție.

Valoarea sancțiunilor contravenționale este de aproximativ 1.095.000 lei.

De asemenea, au fost reținute în vederea suspendării 117 permise de conducere, au fost retrase 127 de certificate de înmatriculare și au fost constatate 18 infracțiuni la regimul circulației rutiere.

Reamintim conducătorilor auto faptul că centurile de siguranță au un rol important în reducerea gravității rănilor produse ocupanților unui vehicul, în cazul unui accident rutier.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult