Ministerul Apărării Naționale (MApN) a emis un comunicat de presă pentru a clarifica informațiile vehiculate în spațiul public referitoare la o presupusă rachetă rusească care ar fi traversat spațiul aerian național în dimineața zilei de astăzi. Conform MApN, sistemele de supraveghere aeriană ale României, integrate în cadrul NATO, nu au detectat o astfel de situație.
Coordonatele incidentului
Autoritățile române au fost informate de către partenerii ucraineni despre faptul că, în jurul orei 7:30, o rachetă a forțelor Federației Ruse, care a avut impact în regiunea Cernăuți din Ucraina, ar fi traversat spațiul aerian al Republicii Moldova și ar fi pătruns pentru aproximativ două minute în spațiul aerian românesc, în zona de nord, în apropierea localității Darabani.
Monitorizare constantă
În ciuda acestor informații, datele colectate de sistemele de supraveghere aeriană ale României, precum și cele furnizate de mijloacele suplimentare ale NATO, nu confirmă că racheta ar fi traversat spațiul aerian național. Ministerul a precizat că structurile competente vor continua să investigheze situația pentru a clarifica toate circumstanțele incidentului.
Asigurări privind securitatea aeriană
MApN a subliniat că forțele și mijloacele implicate în executarea Serviciului de Luptă Poliție Aeriană, sub comandă națională și NATO, sunt permanent pregătite să răspundă oricărei amenințări la adresa spațiului aerian al țării.
Acest incident evidențiază, în contextul conflictului din Ucraina, importanța monitorizării continue și a colaborării strânse între partenerii NATO pentru asigurarea securității regiunii.
„Cu privire la informațiile din spațiul public, referitoare la o rachetă rusească ce ar fi intersectat, în această dimineață, spațiul aerian național, facem următoarele precizări:
Sistemul de supraveghere aeriană al României, ca parte a sistemului integrat al NATO, care monitorizează în permanență situația aeriană din zonă, nu a detectat o astfel de situație.
Autoritățile militare române au fost informate de cele ucrainene despre faptul că, în jurul orei 7.30, o rachetă a forțelor Federației Ruse, care ar fi avut impactul în regiunea Cernăuți, Ucraina, ar fi evoluat prin spațiul aerian al Republicii Moldova și, pentru aproximativ două minute, și prin spațiul aerian al României, în zona de nord, în proximitatea localității Darabani.
Din datele de monitorizare ale sistemelor de supraveghere aeriană ale României și din cele furnizate de mijloacele țărilor NATO care suplimentează monitorizarea în zona de responsabilitate a României, nu a fost confirmată traversarea spațiului aerian românesc.
Structurile competente ale MApN vor continua să cerceteze această situație, pentru clarificarea tuturor circumstanțelor.
De asemenea, forțele și mijloacele angrenate în executarea Serviciului de Luptă Poliție Aeriană – sub comandă națională și sub comandă NATO rămân permanent la datorie pentru protejarea spațiului aerian național și aliat„, au declarat reprezentanții MApN.