marți, 3 februarie, 2026
Home ActualitateAnunț pentru locuitorii din zona CET – KM 5. Unde se pot depozita deșeurile voluminoase

Anunț pentru locuitorii din zona CET – KM 5. Unde se pot depozita deșeurile voluminoase

de Redacția Dotto

În perioada 02.02.2026 – 08.02.2026, locuitorii din zona CET – KM 5 pot depozita deșeurile voluminoase într-un punct temporar de colectare amenajat special în acest scop.

Locații puncte de colectare:

  • Aleea Egretei – lângă platforma 110
  • Str. Fântânele, colț cu str. Comarnic

În bena de culoare verde se pot depozita:

  • mobilier vechi sau deteriorat
  • canapele, dulapuri, rafturi
  • saltele, uși
  • obiecte de uz sanitar
  • mochete, calorifere etc.

Nu se pot depozita:

  • deșeuri menajere
  •  deșeuri provenite din construcții sau demolări
  • chipamente electrice și electronice
  • deșeuri reciclabile (hârtie, carton, plastic, metal, sticlă)

Graficul de colectare a deșeurilor voluminoase poate fi consultat pe site-ul Primăriei Municipiului Constanța, la secțiunea „Mediu”.

În afara acestor puncte temporare de colectare, constănțenii pot depozita permanent deșeurile voluminoase la centrul de colectare situat pe bulevardul Aurel Vlaicu nr. 290A, telefon 0723 372 163.

Atenție! Depozitarea sau abandonarea deșeurilor pe domeniul public al municipiului Constanța constituie contravenție și se sancționează conform legislației în vigoare.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult