Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a prelungit informarea meteorologică de vreme călduroasă, caniculă şi disconfort termic, până joi, la ora 21.00.
Astfel, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară, joi, în cele vestice, iar disconfortul termic va fi ridicat, mai ales în zonele de câmpie din vestul şi sudul ţării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 şi 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni şi în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul şi nord-vestul ţării.
Ultima oră
Adriana Trandafir, victimă într-o schemă de fraude online. Actrița ar fi rămas fără 13.000 de lei
Veste bună pentru iubitorii de volei! CSM Constanța a transferat cinci jucătoare
Cupa Mondială 2026: Începe ultima etapă a fazei grupelor. Programul de astăzi
Alertă meteo rară în Marea Britanie: cod roșu de caniculă, temperaturi de aproape 40 de grade și școli închise
Totodată, a fost emisă o atenţionare Cod galben, valabilă miercuri, între orele 12.00 şi 21.00, aceasta vizând temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în judeţele Satu Mare, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad şi Timiş.
Miercuri, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade.

O altă atenţionare Cod galben, de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ, va fi în vigoare, în acelaşi interval orar, în judeţele Hunedoara, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Brăila, Ialomiţa, Tulcea, Galaţi, Vrancea, Covasna şi în unele zone ale judeţelor Bacău, Neamţ, Suceava, Harghita, Braşov, Sibiu, Alba, Cluj şi Caraş-Severin.
Miercuri, în nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15…25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 40…50 l/mp.
Manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi, izolat, şi în restul teritoriului.

Joi, între orele 12.00 şi 21.00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic accentuat, în aproape toată ţara, excepţie făcând judeţele Suceava, Neamţ, Bacău, Covasna şi Harghita.
Astfel, joi, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.








