Președintele României, Nicușor Dan, a promulgat legea care modifică regulile privind organizarea competițiilor sportive și accesul spectatorilor pe stadioane. Actul normativ a fost publicat în Monitorul Oficial și introduce o serie de schimbări importante, de la condițiile în care pot fi comercializate băuturi alcoolice până la organizarea spectacolelor pirotehnice și amenajarea zonelor dedicate suporterilor.
Una dintre cele mai importante noutăți este permiterea vânzării băuturilor slab alcoolizate, cu o concentrație de cel mult 5,5% alcool, în interiorul arenelor sportive. Acestea vor putea fi comercializate exclusiv în pahare din hârtie sau din plastic, fără capac. În același timp, organizatorii vor fi obligați să afișeze mesaje privind consumul responsabil de alcool.
Ultima oră
Schimbare în trafic, la Constanța! O trecere de pietoni este relocată pentru amenajarea unui sens giratoriu
Madrid, în sărbătoare după triumful Spaniei la Cupa Mondială! Aproape două milioane de fani au ieșit pe străzi
Weekend de Constanța continuă în Parcul de la Casa de Cultură!
Peste 1.500 de amenzi într-o săptămână, la Constanța. Poliția Locală a ridicat zeci de mașini și a descoperit două infracțiuni
Legea prevede însă și o excepție pentru lojele și zonele premium cu acces controlat, unde servirea băuturilor alcoolice se va putea face în regim de ospitalitate, fără limita de concentrație alcoolică impusă în restul stadionului.
Noile prevederi stabilesc și obligații suplimentare pentru organizatorii competițiilor sportive. Aceștia trebuie să asigure accesul persoanelor cu nevoi speciale, grupuri sanitare și locuri special amenajate, astfel încât vizibilitatea asupra terenului să nu fie afectată.
Totodată, stadioanele care găzduiesc competiții naționale și internaționale vor putea amenaja zone de tip „safe standing”, destinate spectatorilor care preferă să urmărească meciurile în picioare. Aceste spații vor putea reprezenta până la 10% din capacitatea peluzei gazdă și vor trebui să respecte normele de siguranță stabilite de autoritățile competente și de federațiile sportive.
În ceea ce privește securitatea, legea menține obligativitatea controlului corporal și al bagajelor la intrarea în stadion și interzice accesul persoanelor aflate în stare de ebrietate sau sub influența drogurilor, precum și al celor care dețin obiecte periculoase, materiale pirotehnice neautorizate, arme sau bannere cu mesaje care instigă la ură ori violență.
O altă modificare importantă vizează utilizarea materialelor pirotehnice. Organizatorii vor putea include spectacole pirotehnice în cadrul evenimentelor sportive, însă acestea vor putea fi realizate doar de firme autorizate, pe baza unui plan de acțiune și cu respectarea strictă a normelor de siguranță. Accesul în zona de desfășurare a spectacolului va fi permis exclusiv persoanelor autorizate, iar minorii nu vor avea voie în aceste perimetre.
Legea aduce modificări și în ceea ce privește organizarea adunărilor publice, menținând interdicția comercializării băuturilor alcoolice în zonele în care acestea se desfășoară, cu anumite excepții prevăzute expres de actul normativ.
Inițiatorul proiectului, deputatul AUR Ciprian Paraschiv, a salutat promulgarea legii, apreciind că noile reguli vor contribui la îmbunătățirea experienței spectatorilor și vor crea noi oportunități pentru cluburile și federațiile sportive.







