Reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale au anunţat că drona maritimă care a fost descoperită în acestă dimineaţă, 5 iunie, în Portul Civil Constanţa, în apropiere de sediul Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare, s-a autodetonat, în jurul orei 10.30, fără a produce victime.
Ultima oră
Alcoolemie de 0,97 mg/l la volan. Un bărbat de 66 de ani, oprit de polițiști la Chirnogeni
Prins băut la volan în Costinești. Un bărbat s-a ales cu dosar penal
Accident în Constanța. Motociclist rănit, după coliziunea cu un automobil
MApN: Pilotul care a doborât drona de la Buzău a neutralizat și ținta de la Sfântu Gheorghe
O dronă a explodat în Portul Constanța. Bubuitura a fost auzită în mai multe zone din Constanţa. „Ne-a zgâlțâit serios”
”Zona era deja securizată şi izolată de forţe ale Serviciului Român de Informaţii, Gărzii de Coastă şi Ministerului Apărării Naţionale, obiectul fiind, la acea oră, în curs de evaluare şi de punere în siguranţă. Drona maritimă este de tipul celor folosite în războiul din Ucraina. Facem precizarea că obiectul nu face parte din dotarea Armatei României şi nu a fost implicat în exerciţiile recente organizate de MApN în zona Mării Negre”, au transmis reprezentanţii MApN.
Plan Roșu de intervenție activat
În urma incidentului a fost activat Planul Roșu de Intervenție, iar la fața locului au fost trimise mai multe ambulanțe pentru evaluarea situației. Explozia s-a produs în Dana 78, fără a fi raportate victime sau pagube la momentul intervenției.
Oamenii au început să primească mesaje RO-Alert după explozia din Portul Constanța.
Explozie în Portul Constanța! Arafat: Este posibil să existe si alte drone, de aceea s-a dat mesaj Ro Alert pentru Constanţa şi Tulcea!
„În data de 5 iunie în jurul orei 10.28, a avut loc o explozie a unei drone maritime în Portul Constanţa, Dana 78. Îndepărtaţi-vă de zona costieră a Mării Negre şi respectaţi recomandările autorităţilor. Dacă observaţi obiecte suspecte apelaţi la numărul unic de urgenţă 112”










