Alertă aeriană în județul Tulcea după un nou atac cu drone rusești asupra Ucrainei. Noaptea trecută, aparatele de zbor rusești au lovit obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei românești. La ora 23:34, Centrul Național Militar de Comandă a dat alarma: grupuri de drone se îndreptau din Marea Neagră spre spațiul aerian al Ucrainei, aproape de zona de nord a județului Tulcea.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a emis, la scurt timp, un mesaj RO-Alert pentru populația din această regiune, avertizând despre posibile resturi care ar putea cădea în zona de frontieră a României.
Pentru monitorizarea situației, Armata Română a decis să decoleze două avioane F-16 românești de la Baza 86 Aeriană Borcea. Alerta a fost anulată la 00:45, iar avioanele s-au întors în bază. Ministerul Apărării va face astăzi verificări în zonele de frontieră pentru a afla dacă vreun rest de dronă a ajuns pe teritoriul național.
Oficial de la ISU ,,Delta” Tulcea:
,,În jurul orei 23:41, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a emis un mesaj de tip RO-alert prin care informa populația despre posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian, pe teritoriul național, în zona de graniță a României cu Ucraina.
Menționăm că rolul mesajului este unul de informare și prevenire a populației din zona în care acesta este transmis și trebuie tratat ca atare!
Până în acest moment nu au fost înregistrate apeluri la numărul unic de urgență 112.
Menționăm că orice cetățean care se simte în pericol ori observă ceva neobișnuit, poate apela numărul unic de urgență 112 pentru a cere sprijin ori ajutor.”
au transmis reprezentanții ISU Tulcea.
Oficial de la MApN alerta aeriană:
„Duminică, 3 noiembrie, forțele armate ale Federației Ruse au executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România.
Ca urmare a detectării deasupra Mării Negre a unor grupuri de drone care se îndreptau către spațiul aerian al Ucrainei, în apropierea spațiului aerian al României, Centrul Național Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, la ora 23.34, cu privire la instituirea alertei aeriene în zona de nord a județului Tulcea.
Pentru monitorizarea situației din spațiul aerian, două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române, aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, au decolat de pe Baza 86 Aeriană Borcea.
Alerta aeriană a încetat în jurul orei 00.45, iar aeronavele F-16 au revenit pe aerodromul de bază. Sistemul de supraveghere radar al României, care a monitorizat permanent situația generată de aceste atacuri, nu a detectat pătrunderea în spațiul aerian național a unor vehicule aeriene implicate în atacul asupra obiectivelor ucrainene.
Conform procedurilor stabilite pentru aceste situații, începând cu dimineața zilei de luni, 4 noiembrie, forțele MApN vor executa cercetări în zonele de pe teritoriul național aflate în apropierea obiectivelor atacate în mod ilegal de forțele ruse, pentru depistarea unor eventuale situații de impact a unor vehicule aeriene sau resturi ale acestora.
MApN a informat și informează în timp real structurile aliate cu privire la situațiile generate de atacuri, rămânând în contact permanent cu acestea.
Ministerul Apărării Naționale reiterează mesajul ferm de condamnare a acestor atacuri executate de Federația Rusă împotriva unor obiective și elemente de infrastructură civilă ucrainene, care sunt nejustificate și în gravă contradicție cu normele de drept internațional.”
au transmis reprezentanții MApN