Home Actualitate Urmează turneul ATP Masters 1000 Internazionali BNL d’Italia
Actualitate - Sport extern - luni 10 mai 2021

Urmează turneul ATP Masters 1000 Internazionali BNL d’Italia

Djokovic, calificare lejeră în turul 3 la Roland Garros

După Monte-Carlo și Madrid, Internazionali BNL d’Italia marchează evenimentul final al trilogiei ATP Masters 1000 pe zgură din anul 2021.

Djokovic și Nadal au dominat ATP Masters 1000 în ultimii ani, câștigând 14 din ultimele 16 ediții ale turneului. Doar Andy Murray (2016) și Alexander Zverev (2017) au reușit să întrerupă succesul celor doi și să câștige turneul.

Zverev, care a câștigat duminică în finala Mutua Madrid Open, va reprezenta o mare provocare pentru favoriții Djokovic și Nadal. Germanului i se va alătura nr. 3 mondial Daniil Medvedev, semifinalistul din 2017 Dominic Thiem și campionul de la Monte-Carlo Stefanos Tsitsipas.

Urmează turneul ATP Masters 1000 Internazionali BNL d'Italia

Înaintea celui de-al patrulea turneu ATP Masters 1000 al anului, organizatorul a făcut o analiză a turneului de la Roma:

1) Novak Djokovic: După ce a cucerit un al nouălea titlu al Australian Open în februarie, Novak a înregistrat două înfrângeri, în fața lui Daniel Evans în runda a 3-a la Rolex Monte-Carlo Masters și a pierdut, într-un maraton de trei ore și 26 de minute, în semifinala Serbiei Open împotriva lui Aslan Karatsev.

Djokovic va încerca să obțină primul său titlu pe zgură al sezonului la Roma, unde a câștigat cinci dintre cele 15 titluri din carieră.

Sezonul trecut, tânărul de 33 de ani a pierdut un singur set în drumul spre titlu. Djokovic s-ar putea confrunta cu un re-meci de la Monte-Carlo, împotriva lui Evans. Sârbul îl va întâlni în turul 2 pe câștigătorul întâlnirii dintre Evans și Taylor Fritz.

2) Nadal: După seturile pierdute împotriva lui Zverev în sferturile de finală de la Madrid, spaniolul va căuta să-și redescopere cea mai bună formă. În acest sezon, Nadal are un record de 9-2 pe zgură, evidențiat de al 12-lea titlu câștigat la Barcelona Open Banc Sabadell.

Nadal deține 13 trofee Roland Garros, 12 trofee Barcelona și 11 titluri Monte-Carlo. La fel ca și Djokovic, Nadal va avea în capitala Italiei un meci dificil de deschidere .

Spaniolul se va întâlni în turul doi cu învingătorul dintre italianul #NextGenATP și Jannik Sinner sau cu Ugo Humbert.

3) Medvedev: Anul acesta rusul a reușit să înregistreze prima sa victorie la La Caja Magica și speră să facă același lucru și la Roma. În primul său meci Medvedev îl va întâlni pe compatriotul Aslan Karatsev sau pe Miomir Kecmanovic.

4) Dominic Thiem: După o absență de aproape două luni, Dominic a obținut trei victorii pentru a ajunge la a patra semifinală consecutivă la Madrid.

Numărul 4 mondial (deține un record de 8-5 la ATP Masters 1000) își va începe turneul împotriva lui Guido Pella sau Marton Fucsovics.

5) Favoriții gazdelor: Tenisul italian este în continuă creștere. În luna februarie, echipa Italiei a jucat finala Cupei ATP iar cei mai tineri doi jucători din Top 100, sunt italieni.

Italienii vor fi bine reprezentați, în frunte cu finalistul madrilen Matteo Berrettini. Al nouălea cap de serie este urmat de un grup impresionant de talente naționale, care îi include pe Fabio Fognini și vedetele #NextGenATP Sinner și Lorenzo Musetti.

6) Tsitsipas: Actualul lider al FedEx ATP Race To Turin, va căuta să-și mărească totalul de puncte la Roma. Grecul nu a reușit să-și mențină recordul aparițiilor în sferturile de finală din 2021 la Madrid, dar și-a dovedit deja talentul pe zgură anul acesta.

Tsitsipas deține un record de 10-2 pe zgură în 2021, evidențiat de titlul de la Monte-Carlo și de finala de la Barcelona.

7) Alexander Zverev: la patru ani de la triumful său de la Roma, Zverev se întoarce în orașul etern ca unul dintre favoriții turneului.

În urma victoriilor consecutive împotriva lui Nadal și Thiem, neamțul a câștigat duminica finala de la Madrid. În patru apariții la Roma, Zverev a jucat două finale și deține un record al turneului de 11-3.