Decizie fără precedent la Constanța. Arhiepiscopia Tomisului a fost obligată de Tribunalul Constanța să demoleze o biserică ridicată pe trotuar, fără autorizație de construire.
Este vorba despre biserica „Izvorul Tămăduirii”, pe Bulevardul Tomis din zona Tomis Trei. Tribunalul Constanța menține astfel o decizie a Judecătoriei Constanța, care în urmă cu un an hotărâse același lucru, anume: demolarea lăcașului de cult ridicat provizoiu, fără acte.
În urmă cu doi ani, Primăria Constanța a chemat Arhiepiscopia Tomisului in Instanță și a cerut demolarea bisericii. Procesul a tot fost amânat însă. Acum însă Arhiepiscopia Tomisului este obligată să demoleze biserica de pe trotuar în termen de 90 de zile, iar dacă nu se va supune de bună voie deciziei magistraților, Primăria Constanța are dreptul să facă acest lucru pe cheltuiala Arhiepiscopiei. Până la ora difuzării acestei știri, Arhiepiscopia Tomisului nu a avut nicio reacție privind decizia judecătorilor.