marți, 15 iulie, 2025
Home DOTTO News Condiții de lux pentru delfini, foci și pinguini

Condiții de lux pentru delfini, foci și pinguini

de Redacția Dotto

Delfinariul din Constanța se pregătește pentru o transformare spectaculoasă. Cu o investiție de 20 de milioane de euro, care include și un acvariu nou, autoritățile promit condiții de lux pentru mamiferele marine și pentru pești. Spun că cei care vor trece pragul Delfinariului vor avea ocazia să admire și lei de mare, foci și pinguini pe lângă delfinii care oferă deja spectacole. În ciuda proiectului impresionant, lucrările sunt deja întârziate și au provocat pierderi financiare considerabile.

Se lucreaza din plin in spatele cladirii unde se desfasoara acum spectacolele cu delfini. Noul bazin va incomparabil mai mare fata de ceea ce stiu turistii, iar mamiferele vor avea conditii de lux.

„Acest bazin de antrenament pentru delfini are o suprafata de 67o metri, o inaltime de 5.2o m cu un volum de 1.4oo mc”

Radu Balaban – director de santier

Administratia Complexului Muzeal de Stiinte ale Naturii vrea sa aduca lei, foci, pinguini, dar si mai mulți delfini, iar pentru asta trebuie mult spatiu si confort.

„Un spatiu in plus inseamna un beneficiu mai mare pentru animal. Chen-Chen si Ni-ni sunt niste afalini de talie mare si-atunci au nevoie de mult mai mult spatiu, sa-si consume energia, sa se desfasoare indiferent ca sunt in grup sau sunt singuri, spatiul dew iata este important. Trebuie sa fie cat mai larg”

Angelica Curlisca – sef sectie Delfinariu

Bazinul nu va putea fi vizitat. Va  fi însă înconjrat cu sticlă iar vizitatorii vor putea admira mamiferele de la exterior. Delfinii din bazinul mare nu vor fi izolați complet de vechea structura, care este aici. Legatura dintre cele doua bazine se va face printr-un tunel. Modernizarea Delfinariului din Constanța a început în vara lui 2020. O firmă cu administratori italieni și sediul în București a fost desemnată – în urma unei licitații – să facă lucrarea, dar aceasta a încheiat un subcontract cu alt constructor. Pe șantier, spune directorul instituției, rar a văzut muncitori.

„A fost un proiect cu foarte multe provocari. Din pacate, un constructor care nu a putut sa-si asume pina la final aceasta investitie a incurcat la un moment dat derularea contractului”

Ionut Nache – directorul Delfinariului

„Am fost nevoiti sau obligati sa reziliem contractul. Ne-a lasat un santier in paragina. S-a pierdut o finantare de la Guvernul României” 

Petre Enciu – vicepreședinte CJC

Cinci milioane de euro au pierdut atunci autoritățile din Constanta. Construcția trebuia extinsă și modernizată in doi ani.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult