joi, 17 iulie, 2025
Home Sport CSM Constanța mizează pe 7 înotători la Campionatul European de juniori

CSM Constanța mizează pe 7 înotători la Campionatul European de juniori

de Redacția Dotto

România participă, în perioada 1-6 iulie, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Samorin, Slovacia, cu o delegație formată din 24 de sportivi. Dintre aceștia, 7 sunt legitimați la CSM Constanța.

Este un nou test internațional important pentru natația românească, imediat după încheierea competiției similare dedicată categoriei U23. La startul Campionatului European pentru juniori, CSM Constanța este reprezentat de: Tamara Lospa, Eva Paraschiv, Brigitta Vass, Tudor Iordache, Eric Andrieș, Matei Trechea și Matei Silvestru.

Sportivii sunt pregătiți de antrenorii Răzvan Florea, Oussama Rebai, Andrei Ene, Claudiu Radu și Octavian Tileagă.

Rezultate în prima zi de concurs:

  • Eric Andrieș s-a calificat în semifinalele probei de 200 m liber cu timpul 1:50.26.
  • Tudor Iordache a trecut și el în semifinale la 50 m spate, cu 26.01 secunde.
  • Matei Silvestru (200 m liber), Brigitta Vass (400 m mixt) și Tamara Lospa (50 m bras) s-au oprit în serii.

Competiția este transmisă în direct de TVR Sport.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult