Delta Dunării cucerește România și urcă pe primul loc în topul celor mai apreciate destinații turistice ale anului. Rezervația naturală unică în România a câștigat Marele Premiu la Gala „Destinația Anului 2025”. Titlul a fost obținut în urma unei competiții, care a inclus votul publicului, evaluarea unor experți și o cercetare sociologică la nivel național. Delta se pregătește acum pentru turiștii care își vor petrece Paștele în mijlocul naturii.
Cu peisaje care îți taie respirația și o biodiversitate unică în Europa și o atmosferă Delta Dunării rămâne destinația de suflet pentru iubitorii de natură și aventură.
Nu e doar un loc de vizitat, ci o experiență de trăit, indiferent de sezon. Recunoscută la nivel internațional, Delta Dunării a fost aleasă de români drept Destinația Anului 2025, un titlu binemeritat pentru cea mai spectaculoasă zonă a țării.
„Cum să nu fie Delta Dunării Destinația Anului ? Este o destinație turistică pentru 12 luni pe an, nu mai este de-o luna-doua, vara și-atât. Suntem în aprilie, canalele Deltei sunt superbe in fiecare anotimp”
Corina Davidov – organizator evenimente
Premiul câștigat aseară reconfirmă potențialul turistic uriaș al Deltei Dunării și al municipiului Tulcea, dar și eforturile constante ale autorităților și operatorilor locali de a atrage tot mai mulți vizitatori în zonă. Iar zilele acestea în Deltă este forfotă mare. Pensiunile se pregătesc să primească turiștii care își vor petrece Paștele în mijlocul naturii.
„De Paști nu mai avem locuri. De 1 Mai nu mai avem locuri pentru trei zile de Paști cu demipensiune și masă, prânzul pascal, noi am vândut camera cu 1.7oo de lei”
Dragoș Ioniță – administrator pensiune Delta Dunării
Peste 70 de destinații turistice din România și Republica Moldova s-au înscris în competiția „Destinația Anului 2025”, care s-a desfășurat pe șase categorii distincte. Județul Tulcea a avut o prezență puternică în concurs, fiind nominalizat la două dintre cele mai populare secțiuni – „Tărâmuri fermecate” și „Sate de poveste”. La aceasta din urmă, localitatea Mila 23 a obținut locul al doilea, depășind faimosul sat Breb din Maramureș și clasându-se imediat după Rimetea, din județul Alba.
Municipiul Tulcea va găzdui, anul viitor, cea de-a cincea ediție a galei „Destinația Anului”, un eveniment considerat o oportunitate unică de promovare a ospitalității locale și a frumuseții autentice a Deltei.