sâmbătă, 8 februarie, 2025
Home Actualitate Dezbatere publică pentru Piața Urbană de la Gară

Dezbatere publică pentru Piața Urbană de la Gară

de Ileana Gheorghiu

Începe dezbaterea publică pentru amenajarea Pieței Urbane de la Gară. Primăria Constanța anunță lansarea acesteia pe 10 martie.

Dezbaterea are în vedere elaborarea Planului Urbanistic Zonal pentru reconfigurarea circulației auto și pietonale, amenajarea de spații verzi și construirea unei parcări cu peste 470 de locuri. Conceptul de amenajare a Pieței Gării vizează o dezvoltare modernă, pragmatică, dar și armonioasă a zonei, anunță viceprimarul Ionuț Rusu pe pagina sa de socializare.

Acesta subliniază că planul pune accent pe crearea de noduri care integrează diverse moduri de transport și are în vedere transformarea ariei din jurul Gării într-o zonă frumoasă, vibrantă, capabilă să îi întâmpine pe toți cei care vizitează Constanța, dar și să răspundă nevoilor oamenilor. Constănțenii sunt invitați să trimită propuneri prin email la adresa primarie@primaria-constanta.ro sau prin poștă, la sediul Primăriei din Bulevardul Tomis nr.51.

Proiectul pentru amenajarea Pieței Urbane de la Gară poate fi consultat pe site-ul Primăriei Constanța.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

Articole recente

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult