joi, 27 martie, 2025
Home DOTTO News Elevii constănțeni uimesc America

Elevii constănțeni uimesc America

de Redacția Dotto

Liceenii constănțeni îi impresionează din nou pe cercetătorii din America. Opt elevi de la Liceul „Traian” au obținut din nou locul I la prestigiosul concurs organizat de National Space Society. De această dată, proiectul „Martian Roots” a impresionat juriul printr-o viziune inovatoare pentru colonizarea planetei Marte.

Echipa a fost formată din opt elevi talentați din clasa a 10-a A: Alice, Ana-Maria, Robert, Dragoș, Andrei, Emyne, Ion și Acelia. Ei au propus un model de seră capabilă să susțină viața în condiții extreme, dar și metode eficiente de reciclare pentru un ecosistem sustenabil. Proiectul a fost coordonat profesoara Monica Niță.

Premiul al II-lea a revenit echipei formate din elevi de la Colegiul „Mircea cel Bătrân” și Liceul Internațional de Informatică. Proiectul lor oferă soluții pentru combaterea efectelor fiziologice și psihologice ale variațiilor gravitaționale în misiuni spațiale. Proiectul a fost coordonat de prof. dr. Adrian Nicolescu.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult