sâmbătă, 4 mai, 2024
Home Sport Farul a obținut victoria în meciu cu Rapid, scor 3-1

Farul a obținut victoria în meciu cu Rapid, scor 3-1

de Redacția Dotto

Farul a învins, scor 3-1, pe Rapid, pe teren propriu, în etapa a VI-a din play-off-ul Superligii României.

Scorul a fost deschis de echipa gazdă, în minutul 3, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Însă,în cele din urmă, Louis Munteanu înscrie în minutul 40. În prelungirile primei reprize Albion Rrahmani a marcat pentru Rapid, iar scorul la pauză a fost de 1-1.

După revenirea din pauză, în minutul 64, Mihai Popescu a avut un gol anulat pentru ofsaid. Cu toate astea, Luca Andronache a fost cel care a punctat pentru 2-1, în minutul 67 al reprizei secunde. 2 minute mai târziu, Amine Benchaib a marcat al treilea gol pentru marinari.

Farul Constanța ( Antrenor: Gheorghe Hagi) : Buzbuchi – Boli, Larie, M. Popescu, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni – Deaconu, Munteanu, Rivaldinho. Rezerve: Mușat, Sîrbu, Grosu, Henrique, Ganea, Dănulească, N. Popescu, Casap, A. Stoian, Andronache, Benchaib, Queiros.

Rapid București (Antrenor: Bogdan Lobonț) : Aioani – Braun, Cristea, D. Grigore, Borza – Oaidă, P. Iacob – Krasniqi, Hasani, Petrila – Rrahmani. Rezerve: Drăghia, Onea, Săunaru, Bădescu, Emmers, Cepoi, Kait, El Sawy, Funsho, Papeau, Burmaz.

Cartonașe galbene: Dragoș Grigore (min. 47) și Luca Andronache (min. 88).

În urma acestui rezultat, formația lui Gică Hagi face un pas important în lupta pentru locul doi.  De la ora 21:45, avem confruntarea dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB, al doilea meci din această etapă.