Farul Constanța a pierdut primul meci amical disputat în Polonia. ”Marinarii” au jucat împotriva echipei poloneze clasată pe locul 4 în campionat, iar partida s-a încheiat cu scorul 2-1.
Singurul gol al constănțenilor a fost marcat de Rivaldinho, după o acțiune spectaculoasă a lui Enes Sali. Hagi a folosiţi toţi jucătorii aflaţi în acest stagiu de pregătire.
Andrei Artean este optimist după primul meci amical și spune că astfel de partide de verificare le prinde bine jucătorilor înainte de meciurile oficiale.
Farul Constanța va disputa primul meci oficial pe 8 iulie, pe stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești, cu Sepsi OSK, în Supercupa României. Golul lui Andrei Artean a adus Cupa pentru Viitorul Constanța în urmă cu 4 ani. Jucătorul Farului își dorește din nou să ridice acest titlu la Constanța.