Farul, prima victorie în SuperLigă

Start în forță pentru „marinari” în noul sezon, după 2-1 cu FC U Craiova 1948 cu aproape 4000 de oameni în tribune la Ovidiu.

Meciul a început cu supergolul lui Grameni, care a marcat încă din primele minute ale partidei. Craiova a dat replica prin Baeten, care nu l-a putut învinge pe Aioani, iar Compagno a ratat singur cu portarul. După o jumătate de oră de joc, fariștii au făcut 2-0, după golul reușit de Artean. Farul a mai ratat o ocazie în prelungirile primei reprize, când antrenorul Marius Croitoru a fost eliminat. În repriza a doua oltenii au marcat prin Sidibe, dar cele trei puncte s-au dus în contul constănțenilor care au irosit alte ocazii foarte bune în repriza secundă. Etapa viitoare, Farul va juca în deplasare cu CS Mioveni.