joi, 17 iulie, 2025
Home DOTTO News Fregata „Regele Ferdinand” s-a întors în Portul Constanța. Ancheta continuă după dispariția marinarului Viorel Culea

Fregata „Regele Ferdinand” s-a întors în Portul Constanța. Ancheta continuă după dispariția marinarului Viorel Culea

de Redacția Dotto

Fregata „Regele Ferdinand” a revenit, astăzi, în Portul Constanța fără Viorel Culea la bord. Marinarul a dispărut pe 1 iunie, în largul Libiei. Fregata a participat la o misiune internațională de 40 de zile, ce a avut ca scop restabilirea păcii în bazinul mediteraneean și respectarea embargoului armelor impus Libiei. Dispariția de la bord a marinarului român de 46 de ani e anchetată de Parchetul Militar. Oficial, se vorbește despre sinucidere. Familia acuză însă amenințări cu moartea.

Fără fanfară și fără obișnuitele aplauze. Așa a ancorat Fregata Regele Ferdinand în această dimineață la ora 10:00 în Portul Constanța. Pe cheu, alături de familiile marinarilor, se aflau și rudele îndoliate ale maistrului militar Viorel Culea, dispărut fără urmă pe 1 iunie. Raportul prezentat de comandant a confirmat ceea ce nimeni nu voia să accepte: colegul lor nu mai este.

Viorel Culea, specialist electromecanic cu experiență, se îmbarcase pe fregata „Regele Ferdinand” special pentru misiunea din Mediterana. Avea 46 de ani, era necăsătorit și făcea parte din Forțele Navale încă din 2003. Colegii l-au văzut ultima dată pe 1 iunie, la ora 4:30 dimineața. Trei ore mai târziu, Viorel dispăruse, iar echipajul a dat alarma. Nava se afla în apele internaționale, la 160 de kilometri de Benghazi, în largul Libiei. Cu o seară înainte, Viorel își sunase mama. Nimeni nu știa că aceea avea să fie ultima lor conversație.

„Sâmbătă au plecat, mi-a dat un ultim telefon sambata, mama te iubesc si acum plecam. Atat. Duminica dimineata am auzit ca a fost la baie, s-a barbierit si atunci nu l-a mai vazut nimeni si-au venit la noi acasa si ne-au spus”

Dumitra Culea – mama marinarului dispărut

Potrivit procedurilor standard, imediat după declanșarea alarmei, comandantul fregatei „Regele Ferdinand” a ordonat căutarea maistrului militar Viorel Culea atât la bordul navei, cât și pe mare, cu toate mijloacele disponibile, inclusiv cu elicopterul aflat la bord. La apelul comandantului au răspuns și aliații NATO. Trei aeronave ale forțelor aeriene din Germania, Italia și Luxemburg, alături de o fregată turcă, una grecească și elicopterul acesteia, au participat la operațiunile de căutare în largul Mării Mediterane. Viorel Culea fusese decorat la mijlocul lunii mai pentru profesionalismul dovedit în cei 20 de ani de carieră militară. Un gest de recunoaștere, dar și un posibil moment de cotitură. Familia lui spune că de atunci „ceva s-a schimbat”.

„Simte ca i se-ntampla ceva rau si ca este in pericol. A fost un bullying asa, bullying, ca altfel nu stiu cum sa-i zic, prea a degenerat, prea mult, n-a fost controlat si s-a ajuns unde s-a ajuns. Mi-a zis, mama as fi vrut sa raman in Grecia sa-mi salvez viata si am dat eu inapoi: nu, nu, nu! Deci era amenințat cu moartea ? Da. Cred ca da”

Dumitra Culea – mama marinarului dispărut

„Pur si simplu eu cred c-a fost ucis. Era o persoana care se purta foarte urat cu el, bucatar ce era, magazioner, nu stiu. Nici nu mai mergea la masa cand era ala la cantina, acolo a stat zile intregi nemancat, il jignea in toate felurile, nici nu pot sa reproduc cum ii spunea”

Mihai Nicolae – unchiul marinarului disparut

Ministerul Apărării are, cel puțin pe hârtie, instrumentele necesare pentru a combate discriminarea și hărțuirea în rândul personalului militar. Anul trecut a fost emis un ordin de ministru care reglementează procedura de prevenire, identificare, raportare și investigare a cazurilor de discriminare, hărțuire sexuală și violență pe bază de gen.

„A fost prelucrat cu întregul personal al Fortelor Navale inca de anul trecut se refera la hartuirea de orice fel, ca este la locul de munca, ca este o hartuire sexuala. Dac-au fost elemente din cele reclamate de catre familie, toate organele competente ale statului roman, parchetul militar, politia judiciara, politia militara vor executa toata cercetarea necesara”

Mihai Panait – Șeful Statului Major al Forțelor Navale

Cazul este investigat de Parchetul Militar. Familia maistrului militar Viorel Culea suspectează că acesta ar fi fost ucis. Procurorii militari merg, în acest moment, pe ipoteza sinuciderii. Ancheta este în desfășurare.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult