joi, 11 septembrie, 2025
Home DOTTO NewsIncendiu devastator la Medgidia: un bărbat și-a pierdut viața, iar 170 de hectare au ars

Incendiu devastator la Medgidia: un bărbat și-a pierdut viața, iar 170 de hectare au ars

de Redacția Dotto

Tragedie la Medgidia. Un bărbat de aproximativ 70 de ani a fost găsit carbonizat într-un adăpost improvizat, după ce un incendiu violent a mistuit, duminică, peste 170 de hectare de vegetație uscată.

Flăcările s-au extins rapid până în apropierea Școlii „I.L. Caragiale” și au distrus și un autoturism. Zeci de pompieri din Constanța, Ialomița și Călărași au intervenit cu 11 autospeciale de stingere. În haosul creat de foc, salvatorii au reușit să salveze 77 de câini, găsiți într-un adăpost din zona afectată. După lichidarea incendiului, pompierii au descoperit trupul carbonizat al victimei. Poliția a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

Incendiul a perturbat și traficul feroviar: circulația între Medgidia și Mircea Vodă a fost suspendată mai bine de trei ore, iar șase trenuri au avut întârzieri de până la 150 de minute.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult