Un incident șocant a avut loc astăzi pe faleza din Constanța, în fața emblematicului Cazinou. Un bărbat de 52 de ani a căzut de pe faleza, de la o înălțime de aproximativ 5 metri, lovindu-se violent de asfaltul de sub el. Tragedia s-a produs în apropierea clădirii Acvariului, sub privirile îngrozite ale trecătorilor care se plimbau în acel moment prin zonă.
Martorii au reacționat rapid și au sunat la numărul de urgență 112. La fața locului a fost trimis de urgență un echipaj de terapie intensivă mobilă al SMURD. Salvatorii au ajuns în scurt timp și l-au găsit pe bărbat în stare gravă, inconștient și respirând cu dificultate.
Echipajul medical a început imediat manevrele de resuscitare, iar după aproximativ 20 de minute de eforturi intense, bărbatul a fost stabilizat și readus în simțiri. Ulterior, acesta a fost transportat de urgență la Spitalul Județean Constanța, unde a fost preluat de echipa de medici și dus direct în sala de operații.
Starea bărbatului este critică, iar medicii depun toate eforturile pentru a-i salva viața. Între timp, polițiștii au demarat o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs incidentul. Rămâne de văzut dacă a fost vorba de un accident sau alte împrejurări au condus la căderea bărbatului.
Oamenii care se aflau în zonă în momentul incidentului sunt încă marcați de cele întâmplate, relatând că scena a fost deosebit de traumatizantă.