luni, 7 iulie, 2025
Home DOTTO News Lucrări pentru sezonul rece pe plajă

Lucrări pentru sezonul rece pe plajă

de Redacția Dotto

Plajele de pe litoralul românesc sunt pregătite pentru iarnă. Echipele Administrației Bazinale de Apă Dobrogea – Litoral au intrat deja în acțiune, odată cu preluarea sectoarelor de plajă de la operatori.

Primul pas: igienizarea și formarea dunelor de nisip pentru a proteja plajele de eroziunea marină. De la Corbu până la Vama Veche, se desfășoară operațiuni importante: afânarea nisipului, montarea gardurilor de stuf. Pe aproximativ 10 kilometri de coastă, au fost amplasate garduri de stuf pentru a proteja nisipul de vânturile puternice. Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral promite că va monitoriza constant plajele pe parcursul sezonului rece, astfel încât acestea să fie pregătite pentru un nou sezon estival, la primăvară.

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult