Hotelierii au început pregătirile pentru vacanța de Paște. Pe litoral vor fi deschise câteva zeci de hoteluri, mai ales cele care au centre SPA și zone de relaxare, majoritatea situate în stațiunile Mamaia și Eforie Nord.
Este forfotă în mai toate hotelurile de la malul mării. Unitățile de cazare din stațiunile de pe litoralul românesc se pregătesc intens pentru a-și primi turiștii în mini-vacanțele de Paște și 1 Mai. Hotelierii și proprietarii de baruri și terase speră că acest sezon va fi cel mai bun din ultimii ani, iar că turiștii vor alege în număr mare litoralul românesc.
Hotelierii au pregătit pachete speciale pentru sărbători, ce includ mese tradiționale de Paște, cu ouă roșii, cozonac, preparate din carne de miel, proțap, precum și activități pentru copii: vânătoare de ouă și momente artistice cu muzică live. Hotelierii spun că această minivacanță va fi ”antrenamentul” pentru weekendul prelungit de 1 Mai, care, în 2023, este la două săptămâni după Paște.
Turiștii care caută pachete complexe, care să includă mai multe servicii, trebuie să achite de la 455 de lei camera dublă pe noapte la un hotel de trei stele în Mamaia, preț ce acoperă cazarea cu demipensiune, masa festivă de Paște, acces la piscină exterioară cu apă încălzită, program artistic pentru adulți și copii. Tot la trei stele în stațiunea Mamaia, un pachet all inclusive costă 576 lei/noapte/camera dublă. În comparație cu anul trecut, în cazul unor hoteluri, tarifele pentru minivacanța de Paște sunt chiar cu 10% mai mici, dar există și unități de cazare, în special cele care oferă servicii complexe, care au majorat prețurile. Majoritatea constănțenilor spun că vor petrece Sărbătorile Pascale în sânul familiei. 1 Mai va fi sărbătorit, cel mai probabil, la pădure, urmând ca seara să fie petrecută în faimoasele cluburi de pe litoral.
Sezonul estival trecut nu a adus hotelirilor încasările pe care le așteptau. Cea mai mare agenție de turism de pe litoral anunță a anunțat o creștere a numărului de turiști cu 6 la sută față de 2021, dar mai scăzută cu 20% față de 2019. A fost și prima vară în care preferințele turiștilor s-au schimbat. Eforie Nord a fost în topul preferințelor de vacanță, Mamaia a căzut pe locul doi, iar locul trei în top a fost ocupat de Costinești.