luni, 10 februarie, 2025
Home Utilitare Program de furnizare a apei în localitățile Mircea Vodă și Satu Nou

Program de furnizare a apei în localitățile Mircea Vodă și Satu Nou

de Redacția Dotto
Acest conținut a fost arhivat. Este posibil să nu mai fie relevant.
Din cauza fenomenului de secetă accentuată și a temperaturilor extreme, s-a înregistrat o creștere semnificativă a consumului de apă în localitățile Mircea Vodă și Satu Nou din comuna Mircea Vodă, județul Constanța, concomitent cu scăderea debitului de apă la nivelul surselor de captare. Toate acestea au condus la golirea rezervorului de apă într-un ritm alert, neputându-se realiza stocul necesar pentru furnizarea apei în regim continuu pe parcursul întregii zile.

De aceea, începând de astăzi, 10 iulie 2024, abonații din localitățile Mircea Vodă și Satu Nou (comuna Mircea Vodă) vor avea apă potabilă la robinete doar pe timpul zilei, în intervalul orar 05.00 – 23.00.

Pentru a evita eventualele efecte negative cauzate de lipsa apei în anumite intervale orare, recomandăm utilizatorilor afectați să-și creeze rezerve de apă potabilă pentru perioada de întrerupere.

Potrivit dispozițiilor Legii Apelor nr. 107/1996 (actualizată), utilizatorii de apă sunt obligați să economisească apa prin folosire judicioasă și să asigure întreținerea și repararea instalațiilor proprii. În perioadele secetoase, utilizarea apei potabile în alte scopuri precum irigarea culturilor, este permisă numai dacă există disponibilități față de necesarul de apă potabilă al localităților.

”Recomandăm populației să utilizeze rațional apa potabilă, așa cum este prevăzut în contractul de furnizare a serviciului de alimentare cu apă. Folosirea apei în alte scop decât cel menajer duce la o creștere a consumurilor peste capacitatea maximă instalată a sistemelor de alimentare, ceea ce determină dificultăți în asigurarea în regim continuu a apei.
Folosirea rațională a apei și prevenirea risipei reprezintă o responsabilitate comună a operatorului de apă și a tuturor consumatorilor! Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare”

au transmis reprezentanții RAJA SA

S-ar putea să îți placă

Despre DOTTO TV

DOTTO TV este sursa dvs. de știri și analize video concise și imparțiale. La DOTTO TV vom extrage esențialul și vom comprima informația corectă, prompt, rapid și cu sens. Știrile despre cele mai importante evenimente de peste zi vor fi abordate din toate unghiurile și privite din persectiva impactului asupra oamenilor.

@2024 – Toate drepturile rezervate. Site realizat de Sanselo

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult