Începem să luăm orașul pas cu pas, să vedem cum arătau cartierele acum 30 de ani și cum arată acum. Cât și dacă au evoluat, ce s-a schimbat în bine și ce a rămas în urmă. Seria noastră o începem cu cartierul Poarta 6, cunoscut și ca Faleza Sud, o zonă construită în anii ’80, la marginea orașului, care astăzi își caută un nou suflu.
Am luat la pas cartierul Poarta 6, pentru a vedea cum s-a transformat în ultimii 30 de ani. Zona, apărută în perioada de dezvoltare urbană din anii ’80, era la vremea respectivă una dintre cele mai noi și mai bine delimitate părți ale orașului. Blocurile înalte au conturat un cartier care, deși aflat la periferie, a devenit rapid „acasă” pentru mii de familii. Cartierul a fost gândit ca o zonă compactă, cu spații de locuit, școli, spații comerciale și acces la zona industrială și portuară.
Astăzi, imaginea cartierului este una mixtă. Punctul central și, spun localnicii, cel mai mare câștig al ultimilor ani este parcul recent modernizat cu mai mult spațiu verde nou, locuri de joacă noi, alei refăcute și zone de relaxare. Un loc de întâlnire pentru copii, părinți și bunici.
Cu toate acestea, nu toate schimbările sunt privite cu entuziasm. Mulți locuitori își amintesc de magazinele de legume și fructe care existau la parterul blocurilor sau în micile spații comerciale din cartier. Astăzi, acestea au dispărut aproape complet, iar pentru produse proaspete oamenii sunt nevoiți să meargă în alte zone ale orașului sau în supermarketuri. O altă problemă semnalată de locuitori este starea aleilor dintre blocuri. Exista încă gropi adânci și porțiuni de asfalt deteriorat care le dau bătăi de cap șoferilor și pietonilor. Un lucru extrem de necesar pentru locuitorii din Poarta 6 este o pasarelă peste calea ferată.
Cei care trăiesc aici spun că Poarta 6 nu mai este cartierul izolat de odinioară. Dacă în anii ’80 zona era percepută ca fiind la marginea orașului, astăzi dezvoltarea urbană a apropiat-o de restul municipiului. Iar cartierul este unul liniștit, preferat de familiile cu copii.
