Juniorii U18 ai Farului Constanța au obținut o victorie spectaculoasă în duelul de top cu U Craiova, scor 4-3, în etapa a șasea a turneului play-off din Liga de Tineret. Deși au fost conduși de trei ori, elevii lui Stere Banoti au revenit de fiecare dată și au egalat la puncte formația din Bănie în clasament.
Farul Constanța și U Craiova au oferit un adevărat thriller fotbalistic în baza sportivă a Academiei Hagi, într-un derby care a opus primele două clasate din Liga de Tineret U18. Craiovenii au condus pe tabelă de trei ori, însă „marinarii” au avut un răspuns pe măsură de fiecare dată și au reușit să întoarcă soarta meciului. U Craiova a deschis scorul în minutul 13 prin Robert Chifa, dar Farul a egalat prin Eric Somandru (30). În repriza secundă, oaspeții au trecut din nou în avantaj prin Mihai Ninaci (50), însă John Dumitra a restabilit egalitatea în minutul 57. Scenariul s-a repetat la golul de 3-2 al oltenilor, reușit de Mario Pancu (70), dar de această dată „marinarii” au avut un final fantastic. Dan Nechifor (73) și Cristian Sima (78) au marcat pentru Farul, care și-a adjudecat cele trei puncte la capătul unui meci spectaculos.
Succesul le permite constănțenilor să egaleze la puncte U Craiova în fruntea clasamentului Ligii de Tineret, ambele echipe având 28 de puncte. În clasament, Farul și U Craiova împart prima poziție, cu câte 28 de puncte, urmate de FCSB (27p), U Cluj (22p) și CFR Cluj (21p).
Pe lângă duelul din Liga de Tineret U18, echipele de juniori ale Farului au fost implicate și în meciuri din play-off-ul campionatelor Ligii Elitelor U17, U16 și U15. Farul U17 a reușit o victorie categorică, scor 3-0, în fața celor de la U. Craiova și se află pe locul 2 în clasamentul Ligii Elitelor cu 25 de puncte.