Rivali la masa de joc, după, cei mai buni prieteni

Juniorii de la tenis de masă s-au întors din Portugalia cu toate medaliile de la primul concurs internațional din 2021. Sportivii au concurat în finale între ei, la U19 și U17  podiumul fiind sută la sută românesc.

Darius Movileanu, campionul mondial la juniori, a obținut medalia de aur, fiind urmat de Andrei Istrate și de Eduard Ionescu. Pentru băieți, a devenit o obișnuință să fie rivali în competiții, așa cum s-a întâmplat și de această dată când în finală, când Darius l-a avut adversar pe Andrei.

Pentru Eduard Ionescu cele două medalii pe care le-a câștigat, cea de argint la U19 și cea de bronz la U17, sunt cu atât mai importante cu cât, sportivul vine după o accidentare care l-a ținut departe de masa de jos mai bine de o lună.

În acest concurs, Edi a jucat de două ori împotriva lui Andrei Istrate: la U17 l-a învins, iar la U19 Andrei și-a luat revanșa. La băieți, rivalitatea de la masa de tenis se uită imediat cum meciul se încheie.

După mai bine de un an de școală online, tinerii s-au întors fizic la școală.