Tinerele voleibaliste de la CSM Constanța au încheiat pe locul 5 Turneul Final al Campionatului Național U19, dar miza sezonului nu s-a încheiat. O parte dintre ele vor juca săptămâna aceasta pentru titlul național la U17, în competiția găzduită la Constanța.
Echipa feminină de volei U19 a CSM Constanța a ocupat locul 5 la Turneul Final al Campionatului Național desfășurat la Târgu Mureș. Cu un lot tânăr, format în majoritate din jucătoare născute în 2008 și 2009, formația antrenată de Bianca Cojocaru și Alexandra Trică a avut parte de adversare puternice și meciuri solicitante.
Constănțencele au cedat în partidele cu CSU Medicina Târgu Mureș, CTF Mihai I București, CSȘ Bega Timișoara și campioana CSM București, dar au încheiat cu o victorie categorică, 3-0, în fața celor de la CSM Volei Alba Blaj. Pentru o parte dintre jucătoare, însă, sezonul continuă la un nivel și mai provocator: între 14 și 18 mai, Constanța va găzdui Turneul Final U17, acolo unde CSM va încerca să își apere titlul cucerit anul trecut. Adversarele din lupta pentru aur vor fi CTF Mihai I București, CSV Craiova, Dinamo București, CSM București și CSȘ Lugoj.