duminică, 7 decembrie, 2025
Home ActualitatePeste 1.600 de participanți la cea de-a doua a ediție a Crosului Ovidio Running

Peste 1.600 de participanți la cea de-a doua a ediție a Crosului Ovidio Running

de Redacția Dotto

Universitatea Ovidius din Constanța (UOC), prin Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (FEFS), a organizat duminică, 21 mai, cea de-a doua ediţie din România a Crosului Ovidio Running, în contextul celebrării Zilei Constanţei.

Evenimentul sportiv s-a desfășurat sub egida proiectului european SCORE și a fost organizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Constanţa, Clubul Sportiv Municipal Constanța și Clubul Farul Constanța.  

La Crosul Ovidio Running s-au înscris peste 1.600 de participanți din România, Italia, Grecia și Turcia, la cele trei categorii de concurs: copii, amatori și profesioniști.

„Pe 20 mai, premergător evenimentului sportiv, la sediul FEFS, a avut loc a doua întâlnire transnaţională, în cadrul proiectului Strategy and Capacity building for Ovidio Running in Europe (SCORE), finanțat prin Programul european Erasmus, în cadrul căreia au fost definitivate detaliile legate de desfășurarea Crosului Ovidio Running. Scopul proiectului cu parteneri din trei țări, România, Italia și Grecia, este acela de a dezvolta un model organizațional pentru evenimente sportive, durabil, digital, incluziv și legat de elementele culturale caracteristice teritoriului local”, a precizat conf. univ. dr. Cristian Popa, responsabil cu desfășurarea Crosului Ovidio Running și manager al proiectului SCORE.

Câștigătorii celei de-a doua ediții din România a Crosului Ovidio Running sunt:

Copii feminin:

Locul I – Gal Kaina

Locul II – Bălăceanu Maria

Locul III – Zama Rafaela

Copii masculin:

Locul I – Mihăilescu Gabriel

Locul II – Galoiu Paul

Locul III – Tomasseti Valentino

Amatori feminin:

Locul I – Andrei Alina

Locul II – Ghetivu Ana

Locul III- Burșova Elena

Amatori masculin:

Locul I – Ștefan David

Locul II – Stancu Dorinel

Locul III – Pitu Andrei

Profesioniști feminin:

Locul I – Singuran Amalia

Locul II – Jieanu Roxana

Locul III – Scuderi Sara

Profesioniști masculin:

Locul I – Popa Carol

Locul II – Petre Raul

Locul III – Sterea Andrei

Potrivit calendarului de desfășurare a proiectului SCORE, următoarea etapă va avea loc în luna septembie 2023, la Sulmona, în Italia.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult