Coaliția de trei partide „Bulgaria progresistă” a revendicat victoria în urma alegerilor parlamentare anticipate din Bulgaria, potrivit declarațiilor liderilor formațiunii și datelor parțiale publicate după închiderea urnelor.
Formațiunea se află pe primul loc în numărătoarea intermediară, cu aproximativ 44% din voturi, conform rezultatelor centralizate din peste 70% din secții. Pe locurile următoare se situează GERB și „Continuăm Schimbarea – Bulgaria Democrată”, ambele cu procente semnificativ mai mici.
Ultima oră
Acțiune rutieră de amploare în județul Constanța. Peste 2.000 de sancțiuni și 121 de permise reținute
Primăria Costanța: Semafor la trecerea de pietoni de pe Șoseaua Mangaliei, în zona Doraly Mall
Black Sea Family Fest: 3 zile de natură și experiențe pentru toată familia, la doar 15-20 de minute de Constanța
Răzvan Burleanu, despre obiectivul lui Gică Hagi la naţionala României
Liderul coaliției câștigătoare a declarat că rezultatul reprezintă o victorie împotriva apatiei electorale, subliniind însă că nivelul ridicat al neîncrederii în clasa politică rămâne o problemă majoră în Bulgaria.
„Am învins apatia, dar neîncrederea în politica bulgară este încă semnificativă. Mai este mult de lucru”, a declarat Rumen Radev, potrivit Novinite.
Datele preliminare indică o prezență la vot de aproximativ 46–48%, un nivel considerat relativ scăzut, dar ușor în creștere față de scrutinele anterioare.
Proiecțiile actuale sugerează formarea unui parlament fragmentat, cu doar câteva formațiuni care ar urma să depășească pragul electoral de 4%. Printre acestea se numără GERB–SDS, PP–DB, DPS și formațiunea naționalistă Vazrazhdane.
Mai multe partide, inclusiv BSP, MECh și altele, se situează sub pragul parlamentar, conform numărătorilor paralele citate de instituțiile de sondare.
Rezultatele finale oficiale urmează să fie anunțate de Comisia Electorală Centrală.








