Meteorologii au emis o nouă atenționare COD GALBEN pentru temperaturi ridicate.
Astăzi, între orele 12:00 și 21:00, întreaga regiune se află sub avertizare, fiind prognozate temperaturi maxime cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius. Totodată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Ultima oră
Cine este Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier. Bolojan: „Este un profesionist cu experiență în gestionarea fondurilor europene”
Matematica din spatele frumuseții: atelier despre Numărul de Aur, la Muzeul de Sculptură „Ion Jalea”
Urmărire ca în filme în Capitală. Doi fugari urmăriți de polițiști, unul oprit cu foc de avertisment
Tribunalul Constanța respinge cererea lui Cristian Radu. Rămâne sub control judiciar
În sprijinul constănțenilor, farmaciile din municipiu rămân puncte de sprijin pe durata episoadelor de caniculă. Persoanele afectate de temperaturile ridicate se pot răcori și hidrata în incinta acestora, iar în majoritatea farmaciilor este oferită gratuit și măsurarea tensiunii arteriale.
Pentru a preveni efectele temperaturilor extreme asupra sănătății, reprezentanții Serviciului Protecție Civilă recomandă:
• evitați expunerea prelungită la soare, în special între orele 11:00 și 18:00;
• dacă folosiți aer condiționat, setați temperatura cu aproximativ 5 grade mai mică decât cea din exterior;
• nu utilizați ventilatoarele atunci când temperatura aerului depășește 32°C;
• purtați haine lejere, din fibre naturale, în culori deschise, și pălării de soare;
• consumați zilnic 1,5 – 2 litri de lichide, fără să așteptați apariția senzației de sete. În perioadele caniculare este recomandat să beți un pahar de apă la fiecare 15 – 20 de minute;
• evitați consumul de alcool, băuturi cu multă cofeină sau zahăr, deoarece favorizează deshidratarea;
• limitați activitățile fizice intense desfășurate în aer liber;
• acordați o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu dizabilități, oferindu-le lichide în mod regulat;
• păstrați legătura cu rudele și vecinii în vârstă sau cu probleme de sănătate, pentru a vă asigura că sunt în siguranță;
• pentru menținerea unei temperaturi suportabile în locuință, țineți ferestrele și draperiile închise pe timpul zilei, aerisiți seara și dimineața devreme, reduceți utilizarea surselor de căldură și opriți aparatele electrocasnice de care nu aveți nevoie.
Pentru orice situație care necesită intervenția autorităților sau pentru sesizarea unor probleme cauzate de temperaturile ridicate, cetățenii pot apela permanent:
- 0241 550 055 – Dispeceratul Primăriei Municipiului Constanța;
- 0737 552 271 – Dispeceratul Serviciului Protecție Civilă.







