Liderul Alianței pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat luni, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan privind desemnarea premierului, că formațiunea pe care o conduce a solicitat mandat pentru formarea unei viitoare guvernări.
Delegația AUR a fost formată din George Simion, Petrișor Peiu și Dan Dungaciu.
Ultima oră
Nicuşor Dan: Întâlnirea de astăzi cu Maia Sandu, o dovadă în plus a apropierii dintre România şi Republica Moldova şi a relaţiei noastre speciale
Două turiste au mutat o dronă cu explozibil înainte să ajungă geniștii, descoperită în Olimp
Premieră medicală la Londra! O operație pe creier, asistată de inteligența artificială, a salvat vederea unui pacient
Când lectura pleacă la drum: cum a arătat primul Silent Reading Party într-un tren din România
„Ne asumăm intrarea la guvernare”
Simion a afirmat că AUR își asumă intrarea la guvernare și obiectivul de a scoate România din criza politică și economică, susținând că acesta a fost motivul depunerii moțiunii de cenzură.
„Astăzi am cerut mandat pentru formarea noii guvernări. Ne asumăm intrarea la guvernare și scoaterea României din criză”, a declarat liderul AUR la finalul consultărilor.
„Planul AUR” prezentat președintelui
Potrivit acestuia, formațiunea a prezentat șefului statului un plan propriu de măsuri pentru depășirea crizei.
Simion a susținut că o parte semnificativă a populației ar fi reprezentată de AUR și că aceasta ar trebui să fie inclusă în procesul decizional.
Liderul AUR a precizat că, în cazul în care nu va putea fi formată o majoritate parlamentară, soluția propusă ar fi „întoarcerea la popor”, referindu-se la organizarea de noi alegeri.
Declarațiile vin în contextul consultărilor de la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după demiterea Guvernului condus anterior de Ilie Bolojan prin moțiune de cenzură.
Consultări decisive la Cotroceni. Nicușor Dan exclude anticipatele și participarea AUR la guvernare









