Guvernul României urmează să aprobe, în ședința de joi, indicatorii tehnico-economici necesari pentru realizarea nodului rutier Peștera, un proiect de infrastructură care va facilita accesul la Autostrada A2 și va contribui la fluidizarea traficului în județul Constanța.
Ultima oră
Primăria Valu lui Traian anunță ședințe de tragere în Poligonul Murfatlar
Mai multe trenuri spre litoral în perioada festivalului Beach, Please!
Tomis pietonal revine în acest weekend. Circulația auto va fi restricționată în centrul Constanței
Anchetă la Năvodari după distrugerea unor cabluri care deservesc circulația feroviară!
Potrivit proiectului aflat pe ordinea de zi a Executivului, investiția are o valoare totală de 107.174.000 de lei, inclusiv TVA, iar durata estimată de execuție este de nouă luni.
Finanțarea va fi asigurată din fonduri externe nerambursabile, prin Programul Transport 2021-2027, precum și de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.
Nodul rutier va fi construit pe raza unităților administrativ-teritoriale Peștera și Medgidia, atât în intravilan, cât și în extravilan.
Potrivit notei de fundamentare, necesitatea amenajării acestui nod rutier a fost identificată în urma unui studiu de prefezabilitate realizat în anul 2022, care a analizat oportunitatea construirii unui nou punct de acces la Autostrada Soarelui.
Reprezentanții Guvernului susțin că investiția va contribui la descărcarea traficului de pe autostradă către rețeaua de drumuri naționale și regionale, reducerea timpilor de deplasare, fluidizarea circulației și creșterea siguranței rutiere. De asemenea, proiectul este estimat să aibă efecte pozitive asupra mediului, prin reducerea emisiilor poluante și a costurilor de operare pentru participanții la trafic.
Pe agenda ședinței de Guvern se mai află și suplimentarea cu 23.396 de lei a sumelor destinate exproprierilor pentru Autostrada de Centură București – sectorul de nord, precum și aprobarea plafonului de cheltuieli pentru schema de ajutor de stat destinată colectării, transportului, depozitării și neutralizării animalelor moarte provenite din gospodăriile crescătorilor individuali. Pentru anul 2026, valoarea acestei scheme este de 3,15 milioane de lei.







