Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Constanța au reluat luni dimineață operațiunile de căutare a unui bărbat dispărut în apele Dunării, în zona localității Topalu, după ce intervenția fusese întreruptă temporar din cauza condițiilor meteo severe.
Intervenția a debutat duminică, atunci când autoritățile au fost alertate cu privire la dispariția unui bărbat în vârstă de aproximativ 35 de ani, posibil căzut în apă în zona lacului de la Topalu.
Ultima oră
La fața locului au fost mobilizați scafandri ai ISU Constanța, care au început operațiunile de căutare în zonă.
Eforturile salvatorilor au fost însă întrerupte în aceeași zi, după ce zona a intrat sub incidența unui cod portocaliu de ploi torențiale și descărcări electrice, condiții care au făcut imposibilă continuarea intervenției în siguranță.
Căutările au fost reluate luni dimineață
După ameliorarea vremii, echipele de intervenție au reluat luni dimineață căutările în zona Dunării, folosind echipamente specifice pentru operațiuni subacvatice.
Misiunea continuă pentru găsirea bărbatului dispărut, autoritățile urmând să actualizeze informațiile pe măsură ce operațiunea evoluează.






