Ceea ce părea doar drumul de întoarcere spre bază s-a transformat într-o misiune de salvare. Jandarmii aflați pe Autostrada A2 au fost martorii unui accident și au ales, fără ezitare, să intervină pentru a acorda primul ajutor.
În cursul zilei de joi, 16 octombrie, un echipaj de jandarmi care se întorcea din misiune a intervenit la un eveniment rutier produs pe Autostrada A2, în apropierea kilometrului 74, pe sensul de mers către Constanța.
Ultima oră
Amendă de 500 de lei pentru o persoană care s-a scăldat în fântânile arteziene din centrul Constanței
Hai la meci! Naționala de baschet a României înfruntă Bulgaria
Claudiu Năsui a fost numit ministru în Guvernul Republicii Moldova. Maia Sandu a semnat decretul
Weekend Sessions deschide sezonul de toamnă la Constanţa – Concert Soul Serenade Jazz Quartet, în Piaţa Ovidiu
După observarea incidentului, jandarmii au acționat imediat pentru acordarea primului ajutor și au izolat zona până la sosirea echipajelor specializate. Au ajutat șoferul sa coboare din mașină și au încercat să îl calmeze, fiind într-o stare de șoc.
Întrucât autocamionul emana fum, jandarmii au intervenit cu stingătorul din dotare pentru a preveni izbucnirea unui incendiu.
De asemenea, aceștia au anunțat accidentul prin apel la 112 și au sprijinit echipajele de pompieri în acțiunile de curățare a carosabilului, afectat de scurgeri de combustibil și resturi provenite din impact.
Din fericire, nu au fost implicate și alte autovehicule sau persoane în accident.








