Fenomen bizar pe malul lacului Siutghiol în dreptul localității Ovidiu. Bancuri întregi de pești au ieșit la suprafață apei. Specialiștii explică faptul că avem de-a face însă cu un fenomen natural, obișnuit în timpul iernilor cu temperaturi ridicate.
Apariția bancurilor de pești la mal a alertat autoritățile. Echipe mixte de la Garda de Mediu și Apele Române au prelevat imediat probe din apă și așteaptă acum rezultatele. Riscul poluării apei este însă mic, conform specialiștilor, dat fiind că nu nu au fost identificați pești morți.
Biologii au și o explicație pentru apariția bancurilor de pești la suprafața apei. Temperaturile ridicate din ultimele zile.
Bancurile de pești apărute pe neașteptate au atras și foarte mulți pescari pe malul lacului Siutghiol, iar Garda de Mediu în colaborare cu Agenția de Pescuit verifica dacă activitatea respectă legea.
