joi, 16 octombrie, 2025
Home ActualitateGermania se impune la baschet 3×3, la Constanța

Germania se impune la baschet 3×3, la Constanța

de Redacția Dotto
Acest conținut a fost arhivat. Este posibil să nu mai fie relevant.

Într-o companie selectă, cu trei echipe care au participat la Jocuri Olimpice de la Tokyo, Germania a câștigat în premieră o etapă din circuitul mondial feminin la baschet 3×3, care a avut loc la Constanța.

La eveniment au mai participat echipe din Statele Unite și Rusia și Naționala României, care a ocupat locul 7 la Jocurile Olimpice. Evenimentul, organizat de Asociația Județeană de Baschet Constanța și finanțat de către Primăria Constanța, a avut loc în Piațeta Perla din Mamaia și a adunat 12 echipe naționale din 11 țări. Fanii au putut urmări cele mai bune jucătoare de baschet 3×3 din lume, iar turneul și-a propus popularizarea a baschetului 3×3, disciplină olimpică la care România se numără printre echipele de top la nivel mondial.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult