sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Home Sport Farul a câștigat amicalul cu Unirea Slobozia

Farul a câștigat amicalul cu Unirea Slobozia

de Redacția Dotto

Într-o partidă de pregătire desfășurată pe teren propriu, Farul Constanța a obținut o victorie importantă împotriva formației Unirea Slobozia, scor 2-1. Meciul, care a avut loc înaintea reluării play-off-ului, a fost un test util pentru ambele echipe în perspectiva etapelor următoare.

Farul a deschis rapid scorul în minutul 4, prin golul marcat de Andronache, după o pasă de excepție primită de la Budescu. Echipa constănțeană și-a consolidat avantajul în prima repriză, când Benchaib a reușit să înscrie al doilea gol în minutul 38. De partea cealaltă, Unirea Slobozia a redus din diferență în minutul 56, prin Dragoș Lazăr, dar nu a reușit să echilibreze partida.

Chiar dacă Unirea Slobozia a avut ocazii de gol, inclusiv golul marcat, Farul a dominat jocul și a avut mai multe oportunități de a-și majora avantajul pe tabela de marcaj. Echipa constănțeană a trimis de două ori mingea în bară, printre alte șanse importante la poarta adversă.

Acest meci a oferit și oportunitatea de a testa mulți tineri jucători din Academia Hagi, dat fiind că în prezent nu mai puțin de 15 jucători sunt convocați la loturile naționale ale României, de la U21 la U17. Această experiență este crucială pentru dezvoltarea lor și pentru îmbunătățirea echipei în viitor.

Astfel, victoria lui Farul în acest meci de verificare reprezintă nu doar un succes sportiv, ci și o oportunitate de a continua să crească și să se pregătească pentru provocările viitoare din campionat.