joi, 11 septembrie, 2025
Home ActualitatePractică pentru 325 studenți de la UMC

Practică pentru 325 studenți de la UMC

de Andrei Cernat
Acest conținut a fost arhivat. Este posibil să nu mai fie relevant.

Peste 300 de studenți de la Universitatea Maritimă Constanța vor face practică la agenții economici cu care Universitatea a încheiat contracte. Proiectul se numește “Un viitor mai sigur pentru studenți” și urmărește viitorilor marinari pe piața muncii.

Universitatea Maritimă Constanța se implică activ nu doar în conturarea traseului academic al studenților, ci și în alegerea viitoarei cariere profesionale a tinerilor absolvenți, prin demararea proiectului ”Un viitor mai sigur pentru studenți”. Proiectul este cofinanțat prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020 și are o valoare de aproximativ 4,5 milioane de lei.

Grupul țintă este format din 325 de studenți din sistemul național de învățământ terțiar din cadrul Universității Maritime din Constanța. 37 dintre aceștia provin din mediul rural. Prin acest proiect, Universitatea Maritimă și-a reconfirmat statutul de universitate puternic racordată la realitatea economică a lumii, spun reprezentanții UMC.

S-ar putea să îți placă

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accept Mai mult