Copaci din ciment, plantați pe fundul Mării Negre. Scafandrul Pascale Roibu pregătește un nou proiect subacvatic după ce primele sale statui scufundate au devenit, surprinzător, „suporturi” pentru viața marină.
Ultima oră
Dr. Laura Predoi, psiholog clinician se alătură MindCare/MedLife Constanța
Lovitură uriașă pentru Temu: Comisia Europeană a amendat platforma cu 200 de milioane de euro
Armata Română cumpără drone de 30,7 milioane de euro prin programul SAFE
Festivalul Artelor Marțiale ajunge în Piața Ovidiu. Demonstrații spectaculoase și lecții deschise pentru constănțeni
El a scufundat recent în mare mai multe patru statui din ciment. Trei dintre ele au aproape un metru înălțime și cântăresc în jur de 100 de kilograme, iar cea mai grea ajunge la 170 de kilograme. Rezultatul este neașteptat.
Suprafețele din ciment au fost acoperite de alge verzi, dar și de alge brune de mari dimensiuni, considerate cele mai importante specii pentru ecosistemul Mării Negre.
Practic, sculpturile au devenit mici recife artificiale. Pornind de la acest succes, Pascale Roibu lucrează acum la un nou concept: „Copacii Recif”. Sunt structuri din ciment, turnate în matrițe speciale, care vor fi scufundate pentru a crea un habitat pentru organismele marine. Proiectul are un dublu scop: sprijinirea biodiversității și crearea unei atracții inedite pentru scafandri.






