Secretarul de stat american Marco Rubio a calificat încălcările frontierelor NATO drept „provocări” și a reafirmat „angajamentul ferm” al Statelor Unite pentru apărarea alianței, într-un răspuns transmis Kyiv Post.
Pe Flancul Estic al NATO, unde tensiunile cresc, Rubio încearcă să transmită hotărârea Americii împotriva agresiunii rusești, menținând în același timp o derogare controversată pentru Ungaria, aliat favorabil Kremlinului.
Ultima oră
Dr. Laura Predoi, psiholog clinician se alătură MindCare/MedLife Constanța
Lovitură uriașă pentru Temu: Comisia Europeană a amendat platforma cu 200 de milioane de euro
Armata Română cumpără drone de 30,7 milioane de euro prin programul SAFE
Festivalul Artelor Marțiale ajunge în Piața Ovidiu. Demonstrații spectaculoase și lecții deschise pentru constănțeni
În ultimele luni, incursiunile Rusiei – în principal prin drone și avioane de vânătoare – în spațiul aerian al unor state precum Polonia, România, Lituania, Estonia și Danemarca au determinat NATO să lanseze operațiunea Eastern Sentry și să-și consolideze poziția defensivă. Rubio a recunoscut că aceste acțiuni sunt „contraproductive” și creează un nivel ridicat de tensiune care ar putea escalada situația.
Referitor la Ungaria, secretarul de stat a explicat că derogarea acordată pentru achizițiile de petrol și gaze rusești este valabilă pentru un an, pentru a evita perturbări majore în economia țării. În ceea ce privește centrala nucleară Paks 2, derogarea este pe termen nelimitat, permițând finalizarea instalației în construcție. Rubio a justificat aceste măsuri ca parte a unei strategii pentru promovarea independenței energetice pe termen lung și pentru diversificarea surselor de combustibil, inclusiv prin achiziția de combustibil nuclear american.
Această abordare duală a generat critici în rândul aliaților NATO, care se tem că o flexibilitate excesivă față de Ungaria ar putea submina unitatea sancțiunilor occidentale împotriva Rusiei. În același timp, administrația Trump consideră că menținerea unui aliat cheie în NATO, cu o economie stabilă și achiziții semnificative de gaze naturale americane, este benefică pentru toate părțile implicate.
Un diplomat european a comentat pentru Kyiv Post: „Când vine vorba de confruntarea cu Kremlinul, alianța are o singură politică sau treizeci și două?” – reflectând dilema NATO între unitate și negocierile individuale cu membrii săi.
Această situație subliniază tensiunile complexe dintre apărarea colectivă a NATO și interesele economice și energetice ale membrilor săi, într-un context geopolitic marcat de agresivitatea Rusiei în Europa de Est.







